MS PRAHA 2015

Rozhovor pro Disk.cz o Soundesignu pro zahajovací ceremonii MS v hokeji 2015 v Praze s Djem Enemym.

Jak bys popsal šou?

Zahjovací ceremonie trvala cca 10 minut, měl jsem na starosti zvukový obal a sound design celé šou.

Jak dlouho trvaly přípravy?

Přípravy, co se soundu týče, trvaly cca 3 měsíce. A poslední měsíc byl hodně intenzivní. Zkoušeli jsme na Spartě v hale, hlavně pozdě večer, kdy tam bylo volno. A poslední týden v O2 aréně.

Jelo vše živě nebo ze záznamu?

Při zkouškách na Spartě jsem jel vše live z Abletonu Live 9 a kontroleru APC 40 mk2 na Macbooku pro.
Jelikož šou obsahovala video projekce na ledě, na kostce a ještě herecko-kaskadérské role (Kouzelník Pokustón, Bob a Bobek...), bylo potřeba nazvučit video mapping, videa na kostce a k tomu ještě herecké akce.

Na Spartě jsem to vše spouštěl live a v O2 aréně jsem vše vyexportoval a naloadovali jsme to do serveru, kde byla všechna videa, seřadili a synchronizovali všechny části ceremonie.

Všechny části šou se spuštěly na pokyny režie. Bylo to cca 12 částí plus efekty vše se odpalovalo živě z naší audio/video režie.
Vše bylo v serveru a Pepa, kterému moc děkuju za spolupráci to odpaloval.
Většina audia byla synchro s mappingem a videem. Pár věcí se spouštělo nezávisle na videu například výskoky králíků z klobouku atd.

Jaké nástroje jsi používal?

Základ byl pro mě Ableton Live 9 a APC 40 mk2 a ještě pár kontolerů. Vše jsem to editoval v něm, v našem Royal Duck Studiu. Například jsme nechali bubeníka Miku Ronose donahrát bicí part k Vltavě (Dowisův nápad), ale to se nahrávalo v jiném studiu, já to pak celé editoval u nás v Royalu.

Krásně jsem si mohl rozložit jednotlivé části ceremonie, efekty atd. do klipů a spouštět to, jak jsem potřeboval. Mapping a v postatě celou ceremonii jsem nazvučil v arrange modu v Abletonu. Je to velice pohodlná záležitost. Jednotlivé části ceremonie jsem si následně vyexportoval a přehodil do klipů a spoštěl podle libosti...

Jaká to pro tebe byla zkušenost?

Zkušenost obrovská, krásná práce, poznal jsem spoustu nových lidí, podíval jsem se na místa, kam se normálně nedostane moc lidí atd. Všichni byly spokojeni, vše vyšlo na výbornou, díky všem.
Krása. Chci moc poděkovat Alexovi Dowisovi který celou ceremonii vymyslel a měl na starosti, že mě oslovil. Děkuju mnohokrát za tu zkušenost. 

 


Galerie